Herkese Merhaba,

Beş çocuklu bir devlet memurunun ortanca evladı olarak, Ankara’da camiden çıkanlara su satarak başladım çalışma hayatıma;

Bakkalın yanında kalfalık, tesisatçının yanında çıraklık, kapıdan kapıya pazarlama elemanı, ofis boy’luk derken, üniversite yıllarının yaz dönemlerinde hem yabancı dilimi ilerletebilmek hem de kendi masraflarımı çıkarabilmek amacıyla güney illerinde turistik tesislerde çalıştım.

Bizim zamanımızda “ODTÜ’yü kazanın da, hangi bölümü olursa olsun.” derlerdi ancak, ODTÜ Biyoloji bölümünden mezun olduğumuzda sadece üç kişinin iş bulması, bu söylemin doğru olmadığını gösterdi. Üniversite son sınıfta part time olarak çalıştığım Büyük Ankara Otelinde (şimdiki Rixos) tanıştığım bir misafirin aracılığıyla Turizm eğitimi almak amacıyla Sam Amca’nın ülkesine, ABD’ye gitme şansı elde ettim. Yanımda sadece $ 1.000, sırt çantam ve özgüvenim vardı.

Washington eyaletinin “Yağmur Şehri” ünvanına sahip olan Seattle şehrinde yaklaşık (5) sene kadar kaldım. Gider gitmez UPS’nin (Kargo) ana merkezinde iş buldum. Sonrasında Alfy’s Pizza’da pizza dağıttım. Mountainview Greenhouse (Sera)’da işçilik, okul kampüsünde güvenlik görevlisi, Seven/Eleven’de kasiyerlik derken sıra daha büyük firmalarda çalışmaya gelmişti.

Edmonds Community College’de öğrenci olmanın avantajı ile Sheraton Otel, Madisson Otel, Shari’s Restaurant (75 şube), Olive Garden Restaurant (475 şube) gibi eyaletin önde gelen işletmelerinde iş bulabildim ve yönetim tecrübesi kazandım.

Türkiye’ye döndüğümde yönetici kadrosunda görev aldığım, üst üste “Avrupa’nın En İyi Oteli” seçilen Four Seasons Otel’de Birinci Sınıf Hizmet Nasıl Verilir? konusunda edindiğim çok değerli tecrübelerimi, bugüne kadar verdiğim eğitimlerde birçok hizmet sektörü çalışanı ile paylaştım. Operasyon koordinatörlüğü yaptığım Conrad Otel, turizm sektöründeki son durağım oldu.

Kariyer basamaklarımda sıra, satış tecrübesi kazanmaya gelmişti! Her ne kadar satışın içinden geliyor olsam da (Ali Kırca’ya kapıdan pazarlama ile su arıtma cihazı satmışım bir kere!), işin ilmini öğrenmem gerekiyordu ve bu işin en iyi öğrenildiği sektörlerden bir tanesi de, ilaç sektörüydü. Uluslararası bir ilaç firmasında görev aldığım iki buçuk yıl boyunca aldığım kişisel gelişim ve satış eğitimlerinin, edindiğim satış saha tecrübesinin ve hizmet sektöründeki birikimlerimin, hem saha satış hem de perakende satış alanında başarılı bir eğitmen olmamda son derece etkili olduğunu söyleyebilirim.

Çalışma hayatım boyunca yurtiçinde ve yurtdışında edindiğim tüm tecrübeler çerçevesinde işletmelerde hep arzu edilen ama bir türlü oluşturulamayan “İnsan Odaklı Kurum Kültürü”nün nasıl oluşturulacağını, Lider Ruhlu Yöneticilerin nasıl geliştiğini, aidiyet duygusunu en üst seviyeye getirmek için neler yapılması gerektiğini uygulamalı olarak öğrendim. (İnanın, bu iş aslında o kadar kolay ki! Yeter ki, kendine güvenen, vizyon sahibi, iletişimin gücüne inanan ve “Hesap Soran” olmayı değil, “Birlikte Başarmayı Teşvik Eden” kişi olmayı misyon edinmiş bir yönetim anlayışınız olsun…)

2006 yılı, kalbimin sesini dinleyip, sevdiğim işi yapmaya karar verdiğim bir yıl oldu; yaşıtlarıma oranla oldukça fazla bir iş tecrübem vardı, sektörünün en başarılı işletmelerinin yanı sıra “Burada asla çalışılmaz” diyeceğiniz işletmelerde de çalışmıştım ve işletme kültürü anlamında iyi ile kötüyü, doğru ile yanlışı çok net ayırabilmeyi, işletmelerin başarıyı nasıl yakaladıklarını çok iyi gözlemleyebilmiştim.

Sıra, çocuk yaşta başladığım çalışma hayatım boyunca (20)’nin üzerinde farklı işletmede edindiğim tecrübeleri paylaşmaya gelmişti; Ulusal Akademi (Satış Eğitmeni), Poet Eğitim Danışmanlık (Eğitim Uzmanı), Eflatun Eğitim Danışmanlık (Eğitim Danışmanı) ve son olarak PDR Grup bünyesinde Eğitim ve Performans Geliştirme Danışmanı olarak saha tecrübesini, akademik bilgi ile harmanladım.

Hayatın içinden gelen ve çalışma hayatının hemen hemen her boyutunda bulunmuş bir Kişisel Gelişim Uzmanı olarak beni diğer eğitmenlerden ayıran en önemli özelliğin, kişisel gelişim konusunda öğrendiği her bilgiyi kendi benliğinde içselleştirebilmiş bir eğitmen olmamdır diye düşünüyorum; geçirmiş olduğum zor çocukluk döneminin bende yarattığı olumsuz etkilerin izlerini silebilmek adına hayatım boyunca verdiğim mücadelede, Kişisel Gelişim adına öğrendiğim tüm bilgileri kendimde uygulayabildiğim ve bu bilgileri anlamlandırabildiğim için gerçekten mutluyum.

Sahadan ve hayatın içinden geliyor olmanın, Adler International da başladığım “Profesyonel Koçluk” yolculuğumu daha da anlamlı kıldığını belirtmek istiyorum. Zira, amacım koçluk yapmaktan çok, koç olabilmek…

CRR Global bünyesinde başlattığım ORSC (Organization & Relationship Systems Coaching) İlişki Sistemleri Koçluğu yolculuğumun, Deniz Yıldızı hikâyesinin amacı doğrultusunda bu dünyanın daha yaşanılabilir bir yer olmasına katkıda bulunacağına inanıyorum.

Hani derler ya “Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır” diye! Bu, kesinlikle benim için de geçerli çünkü eşim, benim gerçek anlamda eğitmenim ve mentörümdür…

Evet sevgili dostlar, kapısı, bu mesleği gönülden seven tüm eğitim sevdalılarına sonuna kadar açık olan bir eğitim ve danışmanlık firmasının çalışanları olarak bizler, deniz yıldızları metaforu’nun ardında yatan felsefeyi içtenlikle benimsiyor, bilgi dağarcığımız ve tecrübelerimiz ile, kurumların var olma nedenlerini gerçekleştirmelerine ve kişilerin daha mutlu ve daha başarılı bireyler olabilmelerine destek olabildiğimiz için, kendimizi şanslı addediyoruz…

Şahsım ve arkadaşlarım adına,

Sevgi ve saygılarımla,

Yener Ünsal

Deniz Yıldızı

Eğitim ve Yönetim Danışmanlığı, Kurucu

Profesyonel Eğitmen ve Liderlik Koçu

Yener Ünsal

Deniz Yıldızı danışmanlık firmasının kurucusu Yener Ünsal, çalışma hayatı boyunca birçok firma ve profosyönele danışmanlık, eğitim ve koçluk hizmeti verdi. Bu süreçte bir çok kişi ile network kurdu. Sizde Yener Ünsal ile iletişime geçin ve size ne sunabileceğini öğrenin. Kendisini bizzat kullandığı sosyal ağlardan takip edin ve ağınıza ekleyin.

Share